Budapešť: vychutnejte si atmosféru města pikantních jídel, tokajského a čardáše
Budapešť je třetí grácií doplňující duo starých časů habsburského mocnářství, Prahy a Vídně. Může za to společná historie. Je však sestrou divokou a nespoutanou: ostrá jídla, tokajské víno i národní tanec čardáš, to vše vám rozproudí krev v žilách. Jen ten jazyk! Pro Čecha hotová španělská vesnice.
Bodejť by ne, žádnému cizímu jazyku se ani za mák nepodobá, je totiž krapet zbloudilý, říká se mu ugrofinský. Naštěstí se tu domluvíte anglicky a německy.
Budín si oblíbili Lucemburkové i Jagellonci
První zmínky o Budapešti se datují do starověku. Římané zde zakládají pevnost Aquincum, ve středověku se tu usazují Maďaři a Budín se stává jedním ze sídel uherských králů. Oblíbili si jej Lucemburkové i Jagellonci. Zikmund tu v roce 1395 zakládá univerzitu. Nejspíš po vzoru svého otce Karla. Budín se líbil i Turkům. Ti jej v roce 1541 dobývají a zanechávají tu kulturní stopu v podobě tureckých lázní. Některé z nich fungují až dodnes. Velkoměstem se stává až v roce 1873, kdy se spojily 3 města: Budín, Pešť a Starý Budín.
Autor fotky: Hunszab, creativecommons.org
By Zairon (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons
Maďaři říkají guláši perkelt
Tradiční jídlo, které si všichni s Maďarskem spojí, je guláš. Nicméně pokud si chcete dát zaručeně ten pravý z pečeného hovězího masa, objednejte si perkelt. Guláš je totiž název pro polévku. Předejdete tak mnohým nedorozuměním.
Budapešťské metro je druhým nejstarším na světě
Ve městě využijte městskou hromadnou dopravu. Metro v Budapešti patří mezi nejstarší v Evropě, první linka vznikla v roce 1896, důvod k oslavám byl dvojí. Slavilo se navíc tisíc let od sjednocení maďarských kmenů praotcem Arpádem. Metro má čtyři linky rozlišené podle barev: zelenou, modrou, žlutou a červenou. Výhodně Vás vyjde karnet o deseti lístcích nebo časové jízdenky na 24 či 78 hodin (více info zde)
Do veřejných lázní bez plavek
Budapešťské lázeňství s dlouholetou tradicí je nedílnou součástí image města. Lázně si oblíbili už Římané, poté Turci, první lázeňské domy pocházejí z doby, kdy v Budíně vládli. Lázeňský boom přišel na počátku 20. století. Nejstarší lázeňský hotel Gellért vznikl v roce 1916. Budapešť je se svými 123 (jejich počet se v průvodcích různí) prameny světovou lázeňskou metropolí. Léčí se tu kloubní, gynekologické, nervové i další potíže. Vaším cílem by měly být rozhodně lázně veřejné. Ty nejznámější a největší se jmenují Széchenyiho. Nejkrásnější z nich – Géllertovy - jsou ukázkou secese, odpočinek vám zpříjemní okouzlující interiéry. Zapomněli jste si plavky? Nevadí. Do těch Královských (Király) můžete i bez nich! Musíte ovšem počítat s oddělenými vstupními dny pro muže a ženy.
Budapešť: místa, která stojí za to
ANDRÁSSYHO TŘÍDA – hlavní a nejznámější budapešťská ulice. Vybudována byla v 70. letech 19. století a je pojmenovaná podle uherského ministerského předsedy. Ve známost vešel i svým blízkým (údajně nejen) přátelstvím s rakouskou císařovnou Alžbětou, zvanou Sissi, která raději trávila čas v Uhrách než Rakousku. Třída, pod kterou vede první nejstarší linka metra, poeticky začíná na Alžbětině náměstí.
BUDÍNSKÝ HRAD – nejnavštěvovanější památka. Od roku 1987 je zapsána na seznamu Světového dědictví UNESCO. Přestože v minulosti hrad vyhořel, navíc velmi utrpěl bombardováním během druhé světové války, je považován za jeden z nejkrásnějších paláců světa. Symbol smíru mezi Maďary a Rakušany přinesl rok 1867, František Josef I. tu byl korunován uherským králem.
PARLAMENT – monumentální stavba v převážně neogotickém slohu pochází z 19. století. Architekti se inspirovali westminsterským kolegou. Parlament má dvě úplně stejné zasedací místnosti: jednu pro zasedání parlamentu a druhou pro návštěvníky. Můžete si tu navíc prohlédnout originály maďarských korunovačních klenotů.
MARKÉTIN OSTROV – zelený ostrov uprostřed Dunaje. Na necelém 1 km2 se ukrývá oáza klidu a zeleně. Najdete tu rozlehlý park s japonskou zahradou, stadion, dále letní koupaliště s teplotou vody až 43 stupňů Celsia a umělým vlnobitím.
DŮM TERORU – netradiční zastávkou, která vám připomene hrůzy totalitních režimů, je číslo popisné 60 na Andrássyho třídě. Ve sklepení tzv. Domu věrnosti mučili na konci druhé světové přívrženci nacismu odpůrce režimu či další nepohodlné osoby. Později se stala adresa sídlem maďarské státní bezpečnosti a Státního ochranného úřadu. Do roku 1956 se dům teroru stal svědkem mučení, vyslýchání, vynucených doznání a zabití stovek lidí. Až uvidíte cely, ve kterých se nedalo dělat nic jiného než stát, bude Vám běhat mráz po zádech a pocítíte na vlastní kůži genius loci.
Autor: Darina Kováčová
Hotely v této oblasti
Mohlo by vás zajímat:
Letecky z Prahy do Budapešti za 958 Kč
Super levné ubytování v Budapešti
Zdroj videa: YouTube CC, Greg Visits, Budapešť
Nejlevnější akční letenky
Praktické informace
Aktuality
Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.