Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Královská cesta

Praha je proslulá zejména svými památkami, které patří jednoznačně k nejkrásnějším a nejzajímavějším v Evropě. Většina turistů toho touží během svého pobytu stihnout co nejvíc, ale co by nikdo neměl vynechat, to je Královská cesta.  

 

 

V současné době je to turistická atrakce, trasa, která provede zájemce historickým centrem stověžaté Prahy. Původně to však byla tradiční cesta, kterou vykonávali čeští králové při své korunovaci. Prvním, kdo tuto cestu podnikl, byl Albrecht II. Habsburský a tato tradice se udržovala asi 400 let, až do roku 1836. Stejně tak tudy projížděli významní hosté a vyslanci cizích panovníků. Dodnes si člověk dokáže představit slavnostní průvody a davy lidí, kteří je vítali.

Dnes se situace do jisté míry opakuje. Proudí tudy davy zahraničních turistů, kteří obdivují zdejší krásy. Cesta začíná nedaleko Prašné brány u Obecního domu, tedy na místě, kde původně stál Králův dvůr, což bylo vlastně královská rezidence uvnitř města.

Odtud turisté vyrazí na Staroměstské náměstí, kde je upoutá pochopitelně především Staroměstská radnice s celosvětově proslulým Orlojem.

Další kroky je dovedou Karlovou ulicí ke Klementinu, monumentálnímu komplexu barokních budov, který od svého založení jezuity slouží coby centrum vzdělanosti a kultury. Dodnes je sídlem Národní knihovny a za zmínku stojí i zdejší Hodinová a Astronomická věž s meteorologickou observatoří.

Ze Staroměstského náměstí ke Klementinu však musíte projít přes Malé náměstí, které bývalo centrem francouzských kupců, a ve starých záznamech je najdete pod názvem Ryneček. Zaujme především úchvatnými renesančními domy a podle znamení na nich mohou kolemjdoucí zkoušet uhodnout jejich jméno. Kdo pozná třeba dům U Zlatého orla nebo U černého koníčka? Nejznámější však je asi dům zdejšího železáře Rotta, který proslul svou fasádou, jejíž ornamenty vznikly podle předlohy Mikoláše Alše.

Od Klementina zamíří návštěvníci ke kostelu sv. Salvatora na Křižovnickém náměstí a dále pak na slavný Karlův most. Je těžké najít nejvhodnější čas pro jeho návštěvu, protože toto místo je prakticky permanentně plné lidí, kteří obdivují tuto stavbu a také rádi pozorují Vltavu i lodě, které po ní plují. Navíc se zde koncentrují pouliční umělci, kteří zde provozují své umění a jsou dalším magnetem, který sem návštěvníky přitahuje.

 

Křížovnické náměstí u Karlova mostu

 

Z Karlova mostu je to jen skok na Malou stranu a přilehlé Malostranské náměstí se známým barokním kostelem sv. Mikuláše (pozor, neplést si s chrámem sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí) a úžasným Morovým sloupem Nejsvětější Trojice.

Nerudovou ulicí si pak vyšlápnete trošku do kopce, až ke Strahovskému klášteru a na Loretánské náměstí. Správné načasování je důležité, takže když to vyjde, můžete si poslechnout proslulou loretánskou zvonkohru. Od Lorety pak už vede cesta k branám Pražského hradu. Nicméně cestou si nemůžete nepovšimnout významných staveb, jako je třeba Černínský palác, kde sídlí Ministerstvo zahraničních věcí, nebo Hrzánský palác, kde kdysi přebýval Petr Parléř a aktuálně tam má kancelář předseda naší vlády.

 

 

Korunovační neboli Královská cesta končila na nádvoří Pražského hradukatedrále sv. Víta, kde poté proběhl samotný korunovační ceremoniál. Nicméně cesta dnešních turistů zde končit nemusí. Pražský hrad nabízí ke zhlédnutí mnohá místa, jako je třeba Starý královský palác nebo Obrazárna Pražského hradu, ale je možné se vydat dále, do Zlaté uličky, která je nepochybně jedním z nejzajímavějších a nejfotogeničtějších míst. Je bohužel velmi úzká, ale o to půvabnější. Zejména jednotlivé domečky působí až jako by nebyly skutečné, jako by to byly domky na hraní. Dříve zde bydlela velká řada umělců, kteří zde čerpali inspiraci pro svá díla a neméně inspirativní může být i pro vás.

Zkrátka Královská cesta je ideální způsob, jak projít ta nejzajímavější místa v Praze a dozvědět se něco o místní historii bez toho, abyste bloudili a pracně hledali v mapě, kde se která pamětihodnost nachází.

Autor: P.U.

 

 

     
  Čtěte také:  
 

Praha a deset málo známých zajímavostí

 
 

Pražské zajímavosti a kuriozity, které musíte vidět

 
 

Hrady a zámky v Praze a blízkém okolí

 
 

Hranice Prahy

 
     

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 10.05.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.