Staronová synagoga
Jednou z nejstarších synagog v Evropě, které jsou i v současnosti používány k náboženským obřadům, je Staronová synagoga. Je známá také pod názvem Altneuschul, ale její původní název byl Nová synagoga, případně i Velká škola. Jedná se o jednu z nejstarších dochovaných synagog ve střední Evropě a vůbec nejstarší stavbu, která se dochovala z bývalého pražského Židovského města, tedy čtvrti zvané Josefov v Praze 1.
Poloha synagogy, zdroj mapy - openstreetmap.org
Její vznik se datuje do 2. poloviny 13. století, kdy vzniklo dvoulodní jádro o třech polích křížové žebrové gotické klenby, ovšem s netradičně přidanými pátými žebry v každém poli. Dva sloupy dělící dvoulodí jsou osmiboké. Později byla k hlavní lodi přistavěna ženská galerie na západní straně a hlavní vstupní síň. Ještě později vznikl menší samostatný vstup do ženské lodě a jako poslední i galerie pro ženy na severu. Synagoga byla němým svědkem mnoha událostí, včetně povraždění 3000 Židů během velikonočních bouří v roce 1389.
Opravena byla v roce 1618 a v roce 1716 ji dal obnovit císař Karel VI. Další stavební úprava v puristickém stylu proběhla roku 1883, což ale nebylo příliš šťastné řešení. Proto byly některé úpravy odstraněny v letech 1922-24, kdy proběhla další rekonstrukce. V 60. letech minulého století byly při dalších opravách obnoveny vnitřní hebrejské nápisy. Tím ale rekonstrukce neskončily, následovaly i v letech 1998 a pak 2006-7, což se opět neobešlo bez některých problémů. Dochovala se bima (vyvýšené místo) s krásnou gotickou mříží a na čelní stěně také Aron ha-kodeš (Svatá schrána) s čtenářským pultem. Raně gotický portál je zdoben reliéfem vinné révy s 12 větvemi, což má představovat 12 izraelských kmenů. Vnitřek synagogy zdobí gotické nápisy v hebrejštině.
Ke Staronové synagoze neodmyslitelně patří osobnost jednoho z nejvýznamnějších rabínů, kterého Židé znají pod jménem Maharal, ale pro zbytek světa je populární jako rabbi Löw. Je pohřben na Židovském hřbitově hned vedle synagogy, který zde byl založen už v době jejího vzniku. A právě on měl vytvořit Golema a uložit ho na půdě synagogy. Podle jedné z pověstí ten, kdo se posadí na sedadlo vrchního rabína v synagoze, do roka zemře. Jiná zase tvrdí, že kameny k založení synagogy přinesli andělé z Šalamounova chrámu v Jeruzalémě.
Synagoga i přilehlý židovský hřbitov jsou cílem turistů z celého světa. Protože se zde konají pravidelné bohoslužby a turistický provoz synagogy musí být v souladu s židovskými pravidly, navštívit lze synagogu jen od neděle do čtvrtka.
Mohlo by vás zajímat:
Nejlevnější akční letenky
Praktické informace
Aktuality
Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.