Maslenica a Velikonoce v Petrohradu
Maslenica, vítání toužebně očekávaného jara, je obdobou našeho masopustu. Ať už se právě nacházíte na vesnici, v malém městečku nebo přímo v hlavním městě, jedno je jisté – oslavy maslenice vás rozhodně neminou. V roce 2012 připadla maslenica na víkend 25.-26. února. Dříve se tento svátek slavil po celý týden, ale v dnešní hektické době se budete muset spokojit s dvoudenními oslavami. A kde to nejvíc žije?
Maslenica v Petropavlovské pevnosti
Pokud se právě nacházíte v Petrohradě, můžete si vybrat z desítky doprovodných akcí, které se pořádají jak v centru města, tak v přilehlých městečkách. Centrem masopustních oslav se v Petrohradě stala Petropavlovská pevnost, kde byl vítán každý, kdo si chtěl připomenout staré ruské tradice.
Že jste ještě neochutnali pravé ruské bliny (tenké palačinky)? V areálu pevnosti jsou k dostání hned v několika stáncích, jen si vybrat. Je libo s kondenzovaným mlékem, džemem, čokoládou nebo zakysanou smetanou? Chtěli byste si je připravit doma a nevíte jak? Stačí se pozorně dívat pod ruce soutěžících, kteří závodí, kdo jich usmaží více. A pokud se pokládáte za přeborníka v obracení palačinek vyhazováním do vzduchu, přihlaste do další soutěže. Ale nepodceňujte soupeře - stokrát obrátit palačinku nedělá problém ani malému dítěti.
Pokud patříte spíše ke sportovně založeným jedincům, nezoufejte. Pořadatelé mysleli i na vás. Na programu je přetahování lanem, skákání přes švihadlo, jízda na čemkoli ze sáňkařského kopce, zorbing, projížďka po areálu na osobním vozítku...
Jestliže pánové zavítali do pevnosti se svojí drahou polovičkou a chtějí na ni udělat dojem, mají možnost oslnit ji svou přesnou střelbou na koš a vyhrát tak pro ni plyšové zvířátko. Nedaří se vám? Nezoufejte. V okolních stáncích je k dostání vše, na co si vzpomenete - od sladkostí po tradiční slaměné panenky.
Nedaleký Pavlovsk
Jestliže chcete o víkendu opustit ruch velkoměsta, jako ideální řešení se nabízí návštěva trhů v patnáctitisícovém městečku Pavlovsk, ležícím přibližně 27 km jižně od Petrohradu. Komu se nechce platit 100 rublů za vchod do parku, má jen jednu možnost, jak se sem dostat – přijít v maškarním kostýmu. I zde je veselo. Pro hosty je připraven bohatý program – živá hudba, jízda na koních a ponících, lukostřelba, a stejně jako v jiných městech (Petrohrad není výjimkou), ani zde nepřijdete o sáňkování a možnost ochutnat nejrůznější slané i sladké pokrmy.
V neděli slavnosti končí zapálením slaměné panny Maslenice (Mařeny), symbolizující (již všem lezoucí krkem) zimu. A o tom, že se na vesnici dodržují tradice více než ve městě, svědčí i údaje z pokladen. Za víkend parkem prošlo více než 30 tisíc návštěvníků.
Pravoslavné Velikonoce
Pravoslavné Velikonoce se v roce 2012 slavily 15. dubna, tedy o týden později než v Česku. Datum však není jediná věc, čím se od sebe české (katolické) a ruské (pravoslavné) Velikonoce liší. Pletení pomlázky a s tím spojné zvyky tady nikdo nezná. Stejně tak v regálech obchodních řetězců neuvidíte žádné čokoládové zajíčky nebo beránky. V přeplněných nákupních košících budete moci zahlédnout plata vajíček, „kulič“ (sladký chléb s rozinkami) a suroviny potřebné k přípravě „paschy“ (tvarohové pyramidky), tradičních velikonočních pokrmů, které nemohou v tyto dny chybět v žádné domácnosti. Velikonoce jsou zde chápány spíše jako církevní svátek, který se slaví výhradně v rodinném kruhu. Neočekávejte tedy žádné koncerty na náměstích či jiné doprovodné akce.
Velká sobota v Kazaňském chrámě
Přestože nejspíš nejste pravoslavní věřící, zajděte se podívat do některého z místních kostelů. Pokud se zrovna nacházíte v Petrohradě, rozhodně navštivte Kazaňský chrám na Něvském prospektu. O Velké sobotě se vnitřek chrámu zaplní květinami a svíčkami, které tam přicházejí za své blízké zapálit i jindy zatvrzelí ateisté. Celkovou atmosféru podtrhuje i speciální osvětlení, díky němuž jsou ikony a četné zlato zářivější než kdy jindy.
Nenechte se odradit nezvykle vysokým počtem lidí, kteří na Velkou sobotu do chrámů míří, aby si nechaly posvětit vše, co se následujícího dne objeví na jejich slavnostním stole. Právě zde si můžete prohlédnout nádherně zdobená vajíčka. Nenechte se zmást, ne každá hospodyňka je tak zručná. Téměř v každém obchodě si před Velikonocemi můžete koupit speciální „návleky“ na vajíčka, které je promění přímo v mistrovská díla, vyobrazující ruské svaté, národní hrdiny, starobylá města apod.
Pokud budete mít zájem, může přihlížet i samotnému aktu svěcení, který trvá přibližně patnáct minut. Nejprve kněz odzpívá příslušnou modlitbu a následně obchází se svěcenou vodou stůl, přetékající množstvím dobrot. Doprovázejí ho dva kněží s košíky, do nichž věřící kladou peněžní příspěvky posvěcené potraviny, jež se pak rozdají chudým.
Půlnoční bohoslužba
Opravdovým zážitek je však půlnoční bohoslužba, kterou v Kazaňském chrámě natáčejí na kamery, aby se na ni mohli podívat i ti věřící, kteří se sem nedostali. V tuto dobu je nasvícený chrám ještě velkolepější než přes den. Součástí mše je i tzv. „krestnyj chod“, slavnostní průvod, v jehož čele jdou kněží nesoucí kříž, ikony a korouhve, a za nimi následují věřící, držící v rukou zapálené tenké svíčky. Celkovou atmosféru umocňuje zvuk zvonů. Průvod se nakonec vrací do chrámu, kde bohoslužba pokračuje.
3 tipy, kde levně složit hlavu
Pokud máte strach, že se nebudete mít jak dopravit do hotelu, nezoufejte. Od Kazaňského chrámu jsou speciálně vypravovány bezplatné autobusy, směřující na Komendantský prospekt, Graždanku, prospekt Veteránů, Obuchovo a Kupčino.
Autor: Hana Mrázková, spolupracovnice cestovní kanceláře Mundo, která pořádá zájezdy do Petrohradu ve spojení s Moskvou, Pobaltím a Běloruskem
Mohlo by vás zajímat:
Ruská kuchyně - žaludek versus peněženka v Petrohradě
Z Prahy do Ruska (Petrohradu) za 3 190 Kč
Nejlevnější akční letenky
Praktické informace
Aktuality
Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.