Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Pirátská Ulcinj

Slunce už pomalu zapadá, ulice jsou plné lidí a aut. Městem se ozývá troubení, nejrůznější výkřiky prodavačů a po několika minutách volání muezzinů, kteří svolávají věřící pro pravidelnou návštěvu mešit.

Přestože je toto město stále na území Černé Hory, má spíše albánský charakter. Vždyť také většinu obyvatel (kolem 80 %) tvoří Albánci – z velké části muslimové, a orientální atmosféra je zde všude cítit. Albánština se zde ozývá ze všech stran a také zdobí nápisy na cedulích. Ty jsou někdy dvojjazyčné, někdy pouze v albánštině.

Téměř albánské město

Ulcinj (albánsky Ulgin) leží na jihu Černé Hory, nedaleko známé rekreační oblasti Skadarské jezero a hranic sousední Albánie. Město založili asi před 2 500 lety llyrové. Vědci odhadují, že se jedná o jedno z nejstarších měst v Černé Hoře. To je také vidět na starobylých památkách. Procházíme centrem a já si připadám jako na jednom velkém orientálním tržišti.

Jen několik minut od albánských hranic ležící Ulcinj je živým a pulzujícím místem, s  milými a přátelskými lidmi. Hlavní ulici lemuje bezpočet krámků s nejrůznějšími náušnicemi, náhrdelníky a přívěsky, takže ženy – cestovatelky, si tu přijdou opravdu na své. Samozřejmostí jsou malé krámky, nabízející tradiční balkánské pokrmy.

 

 

 

Procházka s krásnými výhledy

Hlad už zastihl i nás a tak jdeme příjemnou procházkou do centra starého města. Při své návštěvě určitě nevynechte Ulcinski Grad, který leží na mysu mezi dvěma zátokami. Vedou sem dvě brány – z města Horní brána a z přístaviště Dolní. Hrad sloužil v minulosti jako obranný prvek během útoků na město. Zajímavá je procházka jeho uličkami, kde můžete potkat někoho ze starších obyvatel, kteří v objektu stále bydlí. Krásné výhledy na moře pak poskytuje večerní procházka při západu slunce, kde barvy krásně osvětlí do hněda zbarvené kamenné domy. Sem tam tu také potkáte kočku nebo mořského racka.

V blízkosti Gradu se nacházejí restaurace, nabízející rybí speciality. Ty určitě vyzkoušejte. Často zde prodávají mix nejrůznějších ryb, popřípadě mořských plodů. Jsou levné, čerstvé a výborné. Potom doporučuji (při návštěvě Gradu) jít stále až na konec pevnosti, kde si v cípu s výhledem na moře můžete vychutnávat báječné pochoutky a víno. Stejně jako teď my. A protože nás majitel k návštěvě velmi lákal a my opravdu přišli (po prohlídce města), na stole nám jako pozornost hned přistála láhev vína a předkrm. No, kdo by si to nenechal líbit?

 

 Tip na ubytování: Guest House Lindi & Roni Cena na noc pro tři - 526 Kč

 

Zlaťáky, piráti a otroci

Až se dosyta najíte, můžete ještě zajít ke katedrále sv. Nikoly, který leží v malém olivovém háji. Pokud město navštívíte dříve než ve večerních hodinách, součástí hradu je ještě malé muzeum s archeologickými nálezy. Tady ale platí, že pokud jste viděli v horách ležící Cetinje a jeho muzea, zajímavější pravděpodobně v Černé Hoře neuvidíte. My se cestou zpět ještě stavujeme v místě zvaném Mala plaža. Ta se táhne přímo od hradeb a dost často je (bohužel) plná odpadků. To mě nepříjemně překvapilo a to, co jsem na pláži viděla já, jsem asi nikde jinde nezažila. Možná to byl ještě zbytek po divoké pirátské noci a oslavách. Nevěříte? Ulcinj má pověst starého pirátského města, jehož piráti pravidelně vyráželi na svých lodích, aby oloupili obyvatele žijící v oblasti (a také v Itálii, Sicílii a na afrických březích). Právě Mala plaža byla místem, kde se oslavovalo, holdovalo alkoholu, a kde se rozdělovaly zlaťáky z loupežných výprav. Alžírští piráti zde řádili od 2. poloviny 16. století a jejich neblaze proslulou činnost ukončil až společný benátsko-turecký zásah.

 

 

 

Ulcinjská riviéra a Velika plaža

Toužíte-li po koupání, patří Ulcinjská riviéra mezi nejperspektivnější oblasti v zemi. Oblíbeným místem je Velika plaža, která se táhne v délce 10 km dále na jihovýchod od města. Díky jemnému písku, který obsahuje minerální prvky, působí blahodárně při nemocech pohybového ústrojí. Jejím velkým kladem je pozvolný vstup do moře a pravděpodobně natrefíte také na poměrně málo turistů. Několik jejích pláží bylo také oceněno modrou vlajkou – prestižním oceněním za ochranu přírody, čistotu vody a pláží. Ostatně Černá Hora byla v roce 2011 v tomto ohledu velmi úspěšná, celkem bylo oceněno 17 pláží. Koupání je tady skvělé a po prohlídce města si ho rozhodně necháme líbit.

Takže vzhůru do vln, na koktejl nebo za půjčením sportovního vybavení.

 

Autor: Hana Dekojová, průvodkyně CK Mundo, která pořádá poznávací zájezdy Černá Hora.

 

 

 

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, Veverkovec

 

 

 

 


Vložil/a: Daniel Česák 13.03.2013


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.