Rozmanitá dobrodružství v Klužské župě
Transylvánie s nádechem romantiky
Oblast Sedmihradska neboli Transylvánie odedávna vábila cestovatele, dobrodruhy i milovníky historie. Oblast opředená mnoha mýty a legendami je úzce spojená s českými zeměmi, Habsburskou monarchií nebo jmény Jan Hunyadi či Matyáš Korvín. Tamní čarovnou krajinu proslavil zejména Bram Stoker příběhem o Drákulovi, nicméně neproniknutelnou mlhu, tmavé siluety stromů a syrové zříceniny hradů objevíte v Transylvánii pouze na podzim. V létě zde naopak panuje velmi příjemná atmosféra, usmívající se lidé, rozkvetlé louky, pobíhající ovce, drkotající povozy, krásná architektura i nostalgický nádech minulosti. Pokud chcete zažít skutečnou romantiku, nezbývá než sbalit krosnu, nasednout na vlak a vystoupit ve stanici Cluj-Napoca.
Letní Transylvánie
Město Turda a soutěska Cheile Turzii
Za necelou hodinku se z Kluže dostanete do městečka Turda s historií sahající až do středního paleolitu. Pod názvem Potaissa bylo místo osídleno okolo roku 100 Římany, kteří zde začali s těžbou soli. Zbytky římského opevnění se dodnes nachází odkryté na okraji města. Největšího rozkvětu se Turda dočkala ve 13. století, kdy byl kraj uznán jako jedna ze sedmi částí Sedmihradska. Město si zachovalo historický nádech, o čemž se můžete přesvědčit během procházky centrem, kde stojí významné církevní i světské památky. Těžba soli byla ukončena v roce 1932 a obrovské solné doly se poté v 90. letech proměnily v muzeum těžby. Uzavřením dolů však význam Turdy neopadl a v roce 1944 se zde odehrála významná bitva druhé světové války mezi sovětsko-rumunskými a maďarsko-německými vojsky.
Právě nedaleko Turdy se rozprostírá přírodní úkaz Cheile Turzii neboli soutěska Turda Gorge tvořená vápencovými skalami, ve kterých si po staletí hloubila cestu řeka Hasdate. Soutěskou vede několik značených tras, a záleží pouze na vás, na jakou míru dobrodružství jste připraveni. Pěšinka podél řeky nabízí příjemnou procházku pod rozeklanými skalními štíty, za kterými sem přijíždějí horolezci. Jiná stezka vás zavede nahoru na vyhlídku, odkud můžete shlédnout celé údolí. Krasová oblast ukrývá celkem 60 malých jeskyní, několik malých vodopádů, ze kterých lze nabrat vodu, a mnoho druhů ohrožených rostlin i zvířat. Pokud budete mít štěstí, podaří se vám některé z nich zahlédnout. Na kaňon je dobré vyhradit si zhruba čtyři hodiny a po návratu lze jen doporučit se s chutí přímo na místě zakousnout do tradičních masových kořeněných válečků mici a uhasit žízeň třeba jedním pivem Ursus, které se v Klužské župě vyrábí.
Soutěska Turda Gorge
Pohled z mostu na vytrvalou říčku Hasdate
Procházka pod skalními štíty
Nejkrásnější místo hluboko pod zemí
Hlavním důvodem, proč se většina lidí vydává do Turdy, jsou tamní rozlehlé solné doly Salina Turda. Ložiska soli zabírají více než 27 kilometrů a zasahují až 250 metrů do hloubky. V průběhu času zde byly vyhloubeny celkem tři doly: Tereza, Rudolf a nejhlubší z nich Josef, který vás zavede až do hloubky 112 metrů pod zem. Při procházení pod masou soli a země se nikdo nemůže divit několika kaplím, které byly pro horníky pod zemí vytvořené. Strmé stěny a nekonečných 13 pater jen zlehka napovídá, jak těžká a nebezpečná dřina to musela být. Během cesty do hlubin země se dozvídáte o historii těžby, geografických faktech a také o mechanismech, které se zachovaly ve velmi dobrém stavu. Než se vydáte na dno, je třeba překonat šimravé pocity v žaludku a projít se po dřevěné galerii nad téměř stometrovou propastí. Při sestupu si také povšimněte dat označujících, kdy byla daná hloubka dosažena. Halooooo. Hluboké prostory vytváří kvalitní ozvěnu. Vyzkoušejte.
Salina Turda nevyniká pouze svou rozlohou, ale hlavně surrealistickou až sci-fi atmosférou. Podle časopisu Business Insider se dokonce jedná o nejkrásnější podzemní prostor na planetě. Od otevření muzea pro veřejnost v roce 1992 byly prostory neustále vylepšovány, a původní důl se v roce 2010 změnil v zábavní park. V současné době návštěvníka uhrane dlouhé osvětlené schodiště a hra světel na rozmanitých atrakcích v největším podzemním sále. Dokonce je možné zapůjčit si lodičku, projet se po podzemním jezeře a vychutnat si pohledy na celý prostor. Více než sto metrů pod zemí určitě překvapí kolotoč, obchod se suvenýry, kavárna nebo dětský koutek. Pro ilustraci perfektně poslouží následující video: https://www.youtube.com/watch?v=pzVKtJXcwuA. Doly se však nevyužívají pouze jako muzeum či zábavní centrum, ale naleznete zde také vyhrazené prostory pro haloterapii k léčbě dýchacích cest.
Mechanismus výtahu v solných dolech
Z prázdna se ozývá echo
Na stěnách se sráží sůl
Zde se narodil Matyáš Korvín
Je na čase se z klidu podzemí vydat zpět do Kluže, která je druhým nejlidnatějším městem v Rumunsku a zároveň také významným kulturním centrem. Župa Kluž patří mezi oblasti se silnou maďarskou menšinou, která osídlila východ území dnešního Rumunska na konci 19. století. Dozvídáme se tedy nejen o rumunské, ale také o maďarské kultuře. Za návštěvu stojí četná muzea s kuriozitami i umělecké galerie. Významné místo, které nelze minout, je rodný dům Matyáše Korvína, který je dodnes velmi oblíbenou historickou postavou. Jeho jméno si spojujeme se vzdorovládou proti Jiřímu z Poděbrad, ale právě za jeho období zažívaly Uhry velký rozkvět a vrchol renesance. Po celém městě jsou rozmístěny jeho sochy s velmi přátelským výrazem v obličeji. Mimo Matyáše potkáme také sochu Sv. Jiří. Obdobná socha, kterou vytvořili Martin a Jiří z Kluže v roce 1373, stojí na Pražském hradě.
Socha Matyáše Korvína
Svatý Jiří zabíjí draka
Procházka po Kluži
Rumunská kuchyně je vynikající, nenechte si proto ujít příležitost před dalším objevováním posedět v jedné z místních restaurací a okusit vynikající kukuřičnou kaši mamaliga, která se jen rozplývá na jazyku, anebo maso zabalené ve vinném listu samarle. S novou energií pak zve k návštěvě malebný řeckokatolický kostel nebo druhá největší rumunská katedrála Sv. Michaela, vystavěná v gotickém stylu. Mimo centrum se nachází velmi zajímavé muzeum pod širým nebem, skanzen, kam byly přeneseny budovy z celého regionu od 19. do počátku 20. století. Kluž nabízí také mnoho parků a přírodních scenérií jako například jezero Tarnita nebo krásnou rozlehlou botanickou zahradu.
Kaktusy v rozlehlé botanické zahradě
Výhled na řeckokatolický kostel
Klužské panorama se Svatým Michaelem
Hlášení o příjezdu vlaku... Kam se vydat? Zpět domů nebo raději hlouběji do rumunských hor, na Drákulův hrad či k prosluněnému pobřeží Černého moře?
Čtěte také: | |||
|
|||
Nejlevnější akční letenky
Praktické informace
Aktuality
Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.