Japonské moře
Japonské moře si vysloužilo celou řadu dalších přívlastků, jako třeba východní moře, ale svůj oficiální název získalo zejména díky tomu, že je z velké části ohraničeno právě Japonskem. Je to tedy jakési okrajové moře západní části Tichého oceánu. Jeho výhodná poloha byla v minulosti pro Japonsko velmi užitečná, protože poskytovalo ochranu před nájezdy mongolských kořistitelů.
Vyznačuje se poměrně teplou vodou, což má mimo jiné za následek i výrazné ovlivnění podnebí v Japonsku. V zimě a v létě se zde objevují časté monzuny, které pak s sebou přináší tsunami či tajfuny. Kromě velmi slané vody je pro Japonské moře typický také velmi vysoký obsah rozpuštěného kyslíku a tedy mnoho různých druhů živočichů, včetně chobotnic, velryb či tuňáků, rovněž i stovky druhů korýšů, více než tisíc druhů ryb, jako jsou makrely, sardinky, ančovičky, lossy či pstruhy, a také i stovky nejrůznějších vodních rostlin.
Již v dávné minulosti tudy proplouvalo mnoho cestovatelů, a to jak z obchodních tak i průzkumných důvodů. Jedním z nich byl i ruský plavec Adam Johann Krusenstern, který toto moře také určitým způsobem zpopularizoval díky své knize. Západní svět se tak dozvěděl více o této velké slané vodní ploše, nacházející se mezi japonským souostrovím, Sachalinem a pevninou Asie.
Poloha moře, zdroj mapy - openstreetmap.org
Reliéf Japonského moře (anglicky: Sea of Japan)
Pochopitelně je zde také řada přístavů, jako Niigata nebo Maizuru. Právě Niigata je kromě důležitého přístavního uzlu také významným průmyslovým místem, kde žije téměř půl milionu obyvatel. Na první pohled je znát, že se zde často vyskytují návštěvníci z Ruska, protože i na mnoha dopravních značkách najdete azbuku a jeden zdejší luxusní hotel dokonce ohromí typickými ruskými cibulovitými kopulemi.
Podél pobřeží Japonského moře lze také spatřit téměř 16 kilometrů písečných dun, které náleží k národnímu parku Sanin Kaigan a patří k nejoblíbenějším turistickým atrakcím, a to i proto, že díky přílivu a větrným proudům se jejich tvary neustále mění. Navíc se zde návštěvníci mohou projet na velbloudech a tak si navodit unikátní atmosféru pouště.
Pokud jde o koupání, ideální je období července-srpna. Pro návštěvníky jsou lákavé zejména drsnější pobřežní oblasti v prefektuře Tottori či písečné pláže v prefektuře Niigata. Oblíbená je však také pláž Kukugahama nedaleko zámku Hagi Castle, která skýtá mimo možností ke koupání a opalování, také nádherný výhled na horu Shizuki.
Pro Japonské moře jsou charakteristické hlavně menší ostrůvky a také poměrně dost zátok, z nichž ty nejznámější jsou záliv Petra Velikého či východokorejský záliv. Západní pobřeží Japonska pak nabízí mnoho historických památek, mezi něž lze svým způsobem zahrnout i tradiční rybářské vesnice, protože vzhledem k bohatství, které zdejší moře skýtá, to byl pro rybáře pravý ráj.
Západ slunce na Little Verkhovsky Island, blízko Vladivostoku
Ostrov Sibiryakova, 50 km jižně od Vladivostoku
Mohlo by vás zajímat: Seznam moří | |||||||
Nejlevnější akční letenky
Praktické informace
Aktuality
Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.