Dál a dál na východ až do Vladivostoku
Tentokrát se na naší pouti za poznáním vydáme a podíváme daleko. Velmi daleko na východ. Touto naší zvolenou destinací je ruské město Vladivostok. První část tohoto složeného názvu snad znamená „vládce“, s určitostí to však nevím. Co vím ale jistě je, že v ruštině „vostok“ znamená východ.
Poloha města Vladivostok, zdroj mapy - openstreetmap.org
Město leží na jihovýchodě Ruska, na malinkém poloostrůvku mezi zálivy Amurským, Ussurijským a zálivem Petra Velikého v Japonském moři. Nejbližšími sousedy jsou severní část Číny a Severní Korea.
Zdejší oblast se nazývá Přímořský kraj a Vladivostok je jeho hlavním městem.
Město připadlo Rusku v roce 1860, ale osídleno bylo dávno předtím - někdy ve 13. století za Dynastie Jüan. Čína a Rusko o ně vedly staleté spory.
První, co sem bylo v roce1864 přesunuto, bylo Vedení Ruských jižních přístavů. Vznikla zde první loděnice a mířili sem první přistěhovalci. V roce 1871 už tu byla základna Sibiřské flotily, vojenský přístav a úřady vojenské správy. Město se začalo rychle rozvíjet. Vznikaly hotely, divadla, dokonce vycházely i noviny.
V roce 1880 byla zahájena pravidelná doprava mezi Oděsou, Petrohradem a Vladivostokem, později i do Nagasaki a Šanghaje. Obchodovalo se s Chabarovskem, ale také už i s Čínou i Japonskem.
Kolem roku 1890 byla započata výstavba Transibiřské magistrály, a to z obou konců – z Vladivostoku i z Moskvy. Stavěla se 26 let a délka celé trati je 9288 km. (pozn. – elektrifikace Transibiřské magistrály trvala 73 let).
Rovnou vzpomeňme další důležité dopravní stavby ve Vladivostoku: Zlatý most, který zkracuje cestu přes záliv Zlatý roh a dále Ruský most, jenž spojuje město s Ruským ostrovem.
Po revoluci v Rusku v roce 1918 byl Vladivostok obsazen vojenskými silami, mimo jiné i Československými legiemi v počtu 60 tisíc vojáků.
Do roku 1920 byla všechna vojska evakuována, kromě Japonců, kteří ve městě setrvali do roku 1922.
Za dob SSSR bylo město uzavřeno pro všechny cizince z důvodu vojenského utajení.
Teprve po roce 1992, po pádu Svazu sovětských socialistických republik, začal i ve Vladivostoku fungovat svobodný život a cestovní ruch.
Ubytování v této lokalitě
Zemchuzhina Hotel |
Cena na noc pro dva - 721 Kč |
||
Equator Hotel |
Cena na noc pro dva - 1 250 Kč |
A turisty to sem láká – snad o to víc, že bylo město tak dlouho nepřístupné. Cestují sem vlakem, lodí i letadlem. Každý, jak mu nejvíce vyhovuje.
I doprava po městě je pohodlná, k dispozici jsou tramvaje, autobusy, trolejbus, trajekt a příměstský vlak.
V současnosti je Vladivostok svobodné a zajímavé město s pověstným přístavem, ale také s historickou částí.
Na vyjmenování obrovského množství muzeí, divadel, univerzit, památníků, kostelů, chrámů, sportovišť by nestačila ani celá stránka.
A také tu vysílají mnohé televizní stanice, a to v ruštině a japonštině.
Mohlo by vás zajímat: Letiště Vladivostok (VVO) |
|
Autor: Jaroslava Linková
Čtěte také:
Jak dlouho trvá cesta letadlem do Vladivostoku
Nejlevnější akční letenky
Praktické informace
Aktuality
Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.