Nejnebezpečnější letiště světa
Letecká doprava patří k těm nejbezpečnějším způsobům dopravy na světě. Ale podobně jako u silniční dopravy se občas objevují zprávy o nejnebezpečnějších silnicích, tak lze hodnotit u letecké dopravy nejnebezpečnější letiště. My vám dnes ukážeme některé z nich.
Pokud máte zkušenosti i s jinými, zde neuvedenými, neváhejte nám zaslat fotografie. Vybrané z nich zveřejníme. Předem upozorníme, že nejnebezpečnější letiště neznamená, že by na těchto letištích docházelo nutně k nehodám.
Web radicestujeme sbírá informace o akčních letenkách s cenou zpáteční letenky i pod 500 korun, levných hotelech, zájezdech aj. Využijte naší aplikaci rSearch, a nechte si hlídat ceny letenek do vybraných destinací (New York, Řím, Londýn, Maledivy apod.) Stačí se zdarma registrovat a vybrat si destinaci, kterou chcete sledovat. rSearch hlídá nejen letenky, ale také ubytování.
Mezinárodní letiště Princess Juliana Saint Martin
Pokud se vydáte na svou dovolenou na karibský ostrov Saint Martin, čeká vás přistání na jednom z nejnebezpečnějších letišť. Letiště je známé především díky své krátké dráze a blízkosti pláže. Slunit se na této pláži vám může z(ne)příjemnit přistávání letadel těsně nad vaší hlavou. Někteří odvážlivci si pak počkají na vzlet letadla - více lze pochopit z přiloženého videa.
Letiště Juancho E. Yrausquin na ostrově Saba
Opět zavítáme do Karibiku. Konkrétně letiště na ostrově Saba. Na letišti smí přistávat pouze malé letouny a vrtulníky. A jak ukazuje fotografie, je to dobře. Letiště je nebezpečné svou polohou - na obou koncích ranveje jsou útesy, a z jedné strany letiště obklopují hory. Navíc délka tohoto letiště nepřekračuje 400 metrů.
Letiště Lukla v Nepálu
Letiště Lukla v Nepálu slouží mnohým turistům při jejich výstupu na nejvyšší horu světa. Navíc jej místní využívají pro dopravu zásob a materiálu. Silnice zde totiž nejsou, a místní vám spíše popíši letadlo, než-li auto. Každopádně na tomto letiště již havarovalo několik letadel. Nepříjemností tohoto letiště je strmé stoupání ranveje (12 stupňů) a také její délka - pouhých 527 metrů. Na přistání mají piloti pouze jeden pokus. Jakmile se pilot rozhodne, že jde na přistání, musí přistát.
Madeira, Portugalsko
Madeira je překrásný ostrov. Ovšem než si její krásu pořádně užijete, budete muset přistát na jednom z nejnebezpečnějších letišť. V současné době je dráha letiště dlouhá 2 777 metrů. A to díky prodloužení v roce 2003. Ovšem protože již zde nebylo místo, pro dráhu byl vybudován železobetonový most o délce 1 020. Tato stavba byla natolik zajímavá, že dostala ocenění "Outstanding Structures Award", udílenou organizací IABSE. Část dráhy je tak nad mořem. Na Madeiře mohou přistávat pouze proškolení piloti. Přistání a vzlet totiž komplikuje nejenom samotná dráha, ale také blízké město Funchal, turbulence a ptáci. Na druhou stranu, poslední velká nehoda se tu stala před téměř 40ti lety – tehdy měla dráha pouhých 1 600 metrů. (Více informací zde)
Gibraltar
Letiště Gibraltar obklopuje ze dvou stran moře. Navíc dráha neměří ani 2 km. Situaci navíc značně komplikuje křižující silnice - ano letištní dráhu využívají jak letadla, tak částečně i automobily. (Více informací zde)
Courchevel
Letiště Courchevel najdete ve francouzských Alpách. Dráha letiště připomíná sjezdovku. Její sklon je až 18%. Navíc je dráha dlouhá jen 525 metrů.
TOP 10 nejnebezpečnějších a nejdivnějších letišť světa, zdroj: UA Series You Tube, Licence:CC BY.
Mohlo by vás zajímat: 300 největších aeroportů světa |
Nejlevnější akční letenky
Praktické informace
Aktuality
Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.