Cestujeme do pobaltských státu Litvy a Lotyšska
Pobaltské státy nebývají sice nejčastějším cílem turistů, to však neznamená, že nemají co nabídnout. V článku se dozvíte několik praktických informací o Rige (Lotyšsko) a Vilniusu (Litva), vč. aktuální nabídky ubytování. Podíváme se také na místní památky a hromadnou dopravu.
Riga ( Lotyšsko)
Riga je hlavní město Lotyšska. Leží při ústí řeky Daugavy do Rižského zálivu Baltského moře. Má rozlohu 307 km² a s více než 700 tisíci obyvateli je největším městem Pobaltí. Historické centrum Rigy, patří mezi kulturní dědictví UNESCO. Časový posun oproti Praze je zde +2 hodiny. Z ČR se do této destinace bohužel s nízkonákladovými leteckými dopravci nedostanete, jedině nepřímo přes jinou zemi, nejčastěji nějakou severskou. Jinak z Prahy letecky jedině s Českými aeroliniemi, ale to je podstatně dražší.
Z letiště do centra se dostanete pomocí autobusu číslo 22, který jezdí každých 10-30 minut a cesta trvá okolo 30-ti minut. Pokud si jízdenku zakoupíte až u řidiče, zaplatíte 0,7 latu. V případě, že si ji zakoupíte u informační přepážky na terminálu, tak Vás přijde na 0,5 latu. Jinak 1 lotyšský lat je přibližně 35,-Kč.
Doprava po Rize je zprostředkována pomocí autobusů, trolejbusů a tramvají. Lístky lze koupit buď u řidiče anebo lepší je koupit ve stáncích s novinami anebo terminálech, něco málo tak můžete ušetřit. Mají velký výběr typů jízdenek od těch na jednu cestu přes jednodenní, třídenní až pětidenní pro všechny typy dopravy. Cenově jedna jízda stojí 0.50, jednodenní 1.90, třídenní 5.70 a pětidenní pro všechny druhy dopravy 9.50.
Riga a její památky
Mezi památky, které se v této metropoli nachází, určitě patří kostel svatého Petra – nejvyšší středověká budova ve městě, která v minulosti několikrát vyhořela. Rižský dóm, což je největší kostel v Pobaltí s věží, která má 90 metrů. Poté samozřejmě hlavní náměstí s katedrálou, odkud je možné vidět tři věže kostelů, z nichž mají všichni na svém vršku místo obvyklých křížů korouhvičky ve tvaru kohouta.
Na náměstí se také nachází Dům Černohlavců, pojmenovaný buď po sv. Mořicovi, který byl patronem cechu svobodných kupců, nebo kvůli černým pokrývkám hlavy, které kupci nosili. Původní budova ze 14. století, která svobodným kupcům patřila, ale byla za druhé světové války vybombardována. Současná stavba je z roku 2001. Mezi zajímavosti patří, že v těchto Pobaltských zemích narazíte pomalu na každém kroku na nějaký stánek, kde lze nakoupit mnoho věcí. Jedna taková rada, nebojte se smlouvat s prodejcem, dělá se to často a občas to i vyjde.
Vilnius (Litva)
Vilnius je hlavní město Litvy, které má okolo 560 tisíc obyvatel a zabírá asi 400 km2. Historické centrum Vilniusu je zapsané na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Podnebí Vilniusu je přechodové mezi kontinentálním a přímořským. Ve Vilniusu bývají extrémně horká léta, kdy teplota přesahuje 30 °C. Do Vilniusu je možné se z ČR dostat několika způsoby. Klasicky nejrychlejší je to letecky, ovšem nízkonákladově pouze nepřímými lety. Další způsob je autobusem od společnosti Ecolines, který jezdí z Prahy nebo Hradce Králové. Cenově vyjde zpáteční jízdenka okolo 2500,-Kč.
Z letiště se do centra můžete dostat několika způsoby buď autobusem, minibusem nebo vlakem. Do centra jezdí autobus číslo 1 a 2. Minibusy číslo 15, 20, 23, 47, který jezdí každých 5 – 15 minut. Lístky se kupují vesměs u řidiče a pohybují se pro dospělého okolo 2 - 3 lita.
Místní doprava po města je zajištěna pomocí autobusů a trolejbusů, popřípadě minibusy nebo taxíky. Cenově jízdenka stojí 2 lita, pokud si jí koupíte v kiosku, u řidiče 2.50, studenti a mladí mají cenu poloviční. Jednodenní jízdenka stojí 13 lita, třídenní 23 lita a desetidenní 46 lita. Pro představu 1 lita je asi 7,- Kč. Cesta minibusem přijde na 3 - 4 lita.
Památky ve Vilniusu
Mezi památky, které najdete ve Vilniusu, a stojí za to navštívit, patří rozhodně katedrála sv. Stanislava a sv. Vladislava, která se nachází na Katedrálním náměstí. Tato katedrála je důležitá hlavně pro všechny katolíky, kde se shromažďují na bohoslužby, navíc patří také mezi jedny z nejvyšších katedrál. Na Katedrálním náměstí, které je považováno za takové historické srdce města se dále nachází věž s hodinami a zvonem, která se najdete naproti katedrále a je pozůstatkem z obraných hradeb, měří 57 metrů. Zajímavostí je, že hodiny nemají minutovou ručičku. Zvoní každých 15 minut, dnes již plně mechanicky, dříve se muselo vyjít 92 schodů a zvonit ručně.
Další památkou je krásný Kostel sv. Anny, který je z období pozdní gotiky. Předposlední památkou o které se zde zmíním, je Radniční náměstí. Toto náměstí patří mezi hlavní náměstí ve městě a často se zde pořádají různé společenské akce. Samozřejmě, jak název napovídá, najdete zde i radnici města.
Poslední zajímavé místo je ostrovní hrad Trakai, neleží přímo ve Vilniusu, ale necelých 30 kilometrů západně. Dopravit se sem můžete pomocí autobusu nebo vlaku. Trakai bylo ve středověku sídlem litevských vládců, nachází se zde jedna z nejvýznamnějších památek v Litvě, vodní hrad Trakai. V hradě je uděláno muzeum, které Vám přiblíží všechny dobové věci, vyzkoušet zde můžete i několik nástrojů z mučírny a vězení na vlastní kůži. Cenově vstupné vychází na 14 lita pro dospělé a 6 lita pro žáky a studenty.
Ubytování ve Vilniusu
Fotografie z Rigy
Fotografie z Vilniusu
Autor: Josef Šimek
Nejlevnější akční letenky
Praktické informace
Aktuality
Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.