Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Krajem západního Irska

Seafood Chowder. Čteme na jídelním lístku v malé restauraci, a za chvíli už nabíráme plné lžíce vynikající polévky. Hustý krém, smetana, koření a hlavně kousky celých ryb. Porce je za chvilku snězená a my se už díváme, zda by nebyl možný přídavek. Pokud někdy zavítáte do oblasti západního Irska, tuto delikatesu rozhodně nesmíte vynechat. Jedním z míst, kde ji můžete ochutnat, je malebné městečko Dingle.

Městečko Dingle

Celá oblast západního pobřeží je známá díky tomu, že se zde stále hodně hovoří irsky a je zde živá irská hudba. Jsou to místa, kde se uchovávají tradice a folklór. V Dinglu se můžete jít projít po příjemné promenádě podél mořského pobřeží, nebo si jen tak vychutnat atmosféru města. Památek zde sice moc není, zato ale město proslavil delfín jménem Fungie. Ten se před mnoha lety začal údajně objevovat rybářským lodím a jeho popularita vzrostla natolik, že se začaly pořádat výpravy za delfínem. Spolu s tím začal růst i turistický ruch a město s barevnými domky náhle ozdobila socha slavného delfína. Ta je jeho dominantou dodnes.

 

Mohérové útesy

Budete-li pokračovat podél pobřeží dále na sever, dostanete se až na okouzlující Mohérové útesy. Skály, které se dramaticky tříští o vlny Atlantiku, poskytují hnízdiště pro mnoho druhů ptáků. V nejvyšším bodě dosahují 203 metrů, a pokud budete dostatečně opatrní, můžete se projít i podél jejich krajů. Ty jsou však zrádné a již nejednou se staly posledním místem, kam lidská noha před svým pádem do rozbouřených vln vstoupila.

Hudba, Guinness a trojlístek v pěně

Kousek odsud se pak nachází centrum irské hudby a příjemné městečko jménem Doolin. Mořské břehy a skalní plošiny lemující pobřeží jsou krásné především při západu slunce, kdy se také ve zdejších vodách pravidelně objevují delfíni. Většina zdejších návštěvníků ale míří rovnou do hospody. Těch je zde sice poskrovnu, zato jsou ale vyhlášené a pravidelně se zde scházejí irští hudebníci. Za zvuků fléten, bubnů a houslí pak ožije i ta nejsmutnější společnost, Guinness teče proudem a doba čekání na stout (označení tmavého piva) se zřetelně prodlužuje. Možná je to i tím, že se číšníci na přání turistů snaží do pěny vymalovat trojlístek, typický irský symbol. Jak nejlépe točit Guinness vědí jen povolaní mistři, ale prozradím vám radu, jak si správně tento lahodný mok vychutnat. Pozvedněte sklenici, napijte se a dívejte se zasněně do dáli. Nechte si na rtu pěnu, kterou potom labužnicky setřete. Pak jste pravý odborník a tento postup vám může dokonce zaručit jedno pivo zdarma (osobní zkušenost). J

 

 

Kraj, kde ani člověka nepochováte

Oblast The Burren je dalším místem, kterou byste určitě měli do svého itineráře zařadit. Krajina je tvořená řadami skalních útesů, terasami a vápencovými deskami. Jedná se o úchvatnou krajinu vytvářenou prastarým oceánem, která byla vyzdvižena nad hladinu v průběhu velkých geologických změn. Tato oblast je považována za muzeum geomorfologie, geologie, ale i botaniky pod širým nebem. Působením ledovce, vody a větru se zde vytvořilo obrovské pole obří šedé vápencové dlažby. Když na toto místo dorazil Oliver Cromwell se svými vojáky, jeden z nich údajně popsal Burren jako nehostinné místo, kde „není tolik vody, aby se dal utopit člověk, kde není strom, na kterém by se dal oběsit, a kde není půda, pod kterou by mohl být pochován“.

Irsko je zelená země, ale tato část ostrova je velmi nehostinná. Přesto oplývá Burren neuvěřitelně pestrým složením rostlinstva, které je zastoupeno arktickými, alpinskými i středomořskými druhy, rostoucími na jednom území. Burren zabírá jen necelé procento z celkové rozlohy ostrova, nicméně zde roste 75 % irských rostlinných druhů. Zjednodušeně se tedy dá říci, že je takovou obrovskou skalkou. Ze šedých kamenů na vás tu a tam vykukují barevná kvítka, která tvoří zajímavý kontrast s chladným kamenem. No a především díky Golfskému proudu, zde najdeme i různé druhy orchidejí. A to za návštěvu stojí, co říkáte?

Autor: Hana Dekojová, průvodkyně CK Mundo, která pořádá zájezdy do Irska.


 

 

Mohlo by vás zajímat:

Nové britské bankovky

 

 


Vložil/a: Daniel Česák 29.11.2012


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.