Alghero, italské město s katalánskými vlivy
Město, které leží v severozápadní části ostrova Sardinie, odvozuje původ svého jména od mořské flóry. Toto pojmenování pochází z latinského názvu Aleguerium, což je označení pro mořské řasy a datuje se již od středověku.
Pokud máte rádi dvě v jednom, pak jste zde na správném místě. Můžete ochutnat porci Itálie, pěkně namíchanou s katalánskou příchutí. Ne nadarmo se Algheru říká – malá Barcelona, neboli Barcelonetta.
Město má katalánský ráz a místní obyvatelé mluví také převážně katalánsky, jakkoliv je úředním jazykem italština. Dokonce i keramické tabulky s názvy ulic jsou psány dvojjazyčně. Katalánský vliv se odráží nejen v jazyku a architektuře, ale i v životním stylu, gastronomii a zdejších tradicích.
Okénko do historie
Jak se město, ležící na Sardinii, stalo malou Barcelonou? Tak jak už to ve středověku bývalo, díky výbojům nedalekého souseda. Po dobytí města Aragonci v roce 1354 sem totiž přesídlily celé kolonie Katalánců, kteří se tu již natrvalo usadili. Připluli z katalánské metropole Barcelony, která je od Alghera vzdušnou čarou vzdálena jen přibližně 500 km.
Díky své strategické poloze na severozápadním pobřeží Sardinie, se zde vystavěly masivní městské hradby orientované směrem k moři, které měly chránit zdejší obyvatele před námořními útoky. Také i katalánština, kterou se zde mluví, si zachovala svůj původní středověký ráz.
Na co se v Algheru zaměřit?
Půvabné staré město tvoří spleť uliček, které jsou plné vyčnívajících balkonů ozdobených květinami a často ověšených voňavým prádlem. Vane tu vlahý mořský vzduch a je slyšet šumění moře. To vytváří pro nás suchozemce nezaměnitelnou středomořskou atmosféru.
Bezprostředně za městem je algherská pláž, známá jako Lido. Táhne se asi 3 km daleko a najdete na ní bílý písek. Město si snad ani nelze představit bez siluety skalnatého mysu Capo Caccia, který se zdvihá z moře za zálivem Porto Conte.
U přístavu se nachází nejvýznamnější obranná věž – Torre della Maddalena. V přístavu kotví flotily jachet všech tvarů a velikostí, rybářské a turistické lodě. Ty druhé míří nejčastěji do Neptunovy jeskyně. Od bastionu La Maddalena vás do starého města zavede Piazza Civica, hlavní třída s řadou restaurací a obchodů.
Přehled hotelů v této lokalitě na booking.com |
Dary moře
Není to jen blankytně modré moře a bílé pláže, kterými se malá Barcelonetta může právem pyšnit. Kdybychom chtěli vystihnout to nejdůležitější, pak musíme zmínit především toto algherské „rodinné stříbro“ : korály a langusty.
Největší rozkvět zaznamenal lov korálů v rozmezí let 1950–1970. Tehdy také byla místní riviéra, pobřežní úsek rozkládající se mezi Algherem a městem Bosa, „pokřtěná“ na korálovou riviéru. Korály se zde nejen loví, ale také velmi zručně řemeslně zpracovávají. Je zde známá umělecká škola a také muzeum korálu, kde lze výrobky z červeného korálu zakoupit.
Langusty jsou dalším darem moře, který je ceněn i za hranicemi Sardinie. Místní langusty se staly pochoutkou nejedné celebrity. Pro příklad stačí zmínit britskou královnu. Zdejší vyhledávanou specialitou je langusta připravená po katalánsku.
Alghero je město, které uspokojí nejeden váš smysl. Váš zrak spočine na kráse bílých pláží, omývaných průzračným mořem, chuťové pohárky zase polahodí vybrané středomořské delikatesy a nadechovat se přímořského vzduchu, který je cítit i v ulicích města, také není k zahození.
Jak se sem dostaneme?
Letecké přímé spojení z Prahy není k dispozici a tak se musíme spokojit s přestupem, přehled spojů na Kiwi.com |
Trasa letu z Prahy s přestupem v Římě |
Mohlo by vás zajímat: Letiště Alghero (AHO), čtěte zde |
*Last minute dovolená v Sardínie - přehled zde.
Nejlevnější akční letenky
Praktické informace
Aktuality
Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.